Tryby aparatu :: Kurs, porady i podstawy fotografii

Podstawy fotografii #3: Tryby aparatu

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, do czego służą te wszystkie ikony i litery na aparacie? W ostatniej części naszego poradnika o podstawach fotografii nauczyliśmy się o ISO, czasie otwarcia migawki i przysłonie. Nadszedł czas, aby zacząć je ustawiać w naszym aparacie.

Tryby ikon w aparacie

Tryby ikon

Są to automatyczne ustawienia aparatu pod konkretne sytuacje. Spróbujmy je opisać:

  • Tryb sportowy - jest używany do fotografowania sportowców.
  • Tryb portretowy - wykorzystywany jest do fotografii osób.
  • Tryb nocny - możesz z niego korzystać, aby fotografować, kiedy jest mało światła.
  • Tryb krajobrazu - do fotografowania krajobrazów.
  • Tryb macro - używany do fotografii macro (duże zbliżenia).

Jeśli dopiero co zacząłeś uczyć się obsługi aparatu fotograficznego, prawdopodobnie myślisz sobie, że te tryby w zupełności wystarczą i nie ma potrzeby uczyć się tego, jak działają zaawansowane tryby. Niestety nie jest to dobre myślenie.

Wyobraź sobie sytuację, gdzie musisz sfotografować większą grupę ludzi, na przykład na weselu lub imprezie. Będziesz fotografował osoby, więc ustawiasz tryb portretu. Aczkolwiek ten tryb ustawi niską przysłonę, ponieważ myśli, że zależy Ci na płytkiej głębi ostrości, ale tak nie jest.

Można to ustawić wybierając tryby, które nazywamy trybami kreatywnymi. Są to tryb programu, tryb priorytetu przysłony, tryb priorytetu czasu naświetlenia i tryb manualny i w większości aparatów są one oznaczone literami P, A, S i M. Nauczmy się ich teraz.

Tryby kreatywne w aparacie

Tryb priorytetu przysłony (A lub AV)

Jest to tryb, który prawdopodobnie jest najlepszy na początek jeśli uczysz się fotografii, ponieważ jest prosty i wciąż można popisać się własną kreatywnością.

Kiedy robisz zdjęcia w trybie priorytetu przesłony, możesz ustawić swoje ISO i przysłonę. Kamera sama ustawi czas otwarcia migawki, aby Twoje zdjęcie miało prawidłową ekspozycję.

Najważniejszą rzeczą, jaką musisz się nauczyć, aby robić zdjęcia w trybie priorytetu przysłony, jest kontrola głębi fotografii. Jeśli ustawisz wysoką przysłonę (f-stop), uzyskasz wysoką głębię ostrości. Ustawiając małą przysłonę sprawisz, że będzie ona płytka. Jeśli nauczysz się, jak prawidłowo ustawiać przysłonę, zaczniesz robić o wiele lepsze zdjęcia.

Głębia ostrości jest w fotografii bardzo ważna, gdyż decyduje, jak Twoje zdjęcie będzie wyglądać.

Priorytet czasu naświetlania (S lub TV)

W tym trybie możesz ustawić ISO i czas otwarcia migawki, a aparat ustawi przysłonę automatycznie.

Tryb priorytetu czasu naświetlania może wydawać się użyteczny, jednak (moim zdaniem) nie jest. Niektórzy mówią, że nadaje się do fotografii sportowej, ale problemem jest brak kontroli głębi ostrości, więc także brak kontroli nad tym, jak fotografia będzie wyglądać.

A kiedy nie ma się kontroli nad tym, jak zdjęcie będzie wyglądać, dla mnie priorytet czasu naświetlania jest bezużyteczny. Oczywiście spróbuj sam porobić zdjęcia w tym trybie i zdecydować o tym samemu.

Tryb manualny (M)

Kiedy ludzie po raz pierwszy uruchamiają tryb manualny, często widzę przerażenie w ich oczach. Kiedy zaczynasz z niego korzystać, wydaje się to trudne, jednak kiedy zdobędziesz już trochę doświadczenia zobaczysz, że wcale takie nie jest.

Tryb manualny pozwala Ci oczywiście ustawiać wszystkie trzy ustawienia aparatu: ISO, czas otwarcia migawki i przysłonę. Używam tego trybu w prawie każdej sytuacji, w której nie muszę się spieszyć, jak na przykład w fotografii architektury czy krajobrazu.

Tryb programu (P)

Tryb programu ustawia automatycznie przesłonę oraz czas otwarcia migawki, zostawiając Ci jedynie ISO.

Nigdy nie korzystam z tego trybu, ponieważ kiedy nie masz kontroli nad czasem otwarcia migawki Twoje zdjęcie często może wyjść rozmazane, a kiedy nie kontrolujesz przesłony (f-stop), nie masz pojęcia, jakie zdjęcie Ci wyjdzie, ponieważ ustawia one głębię ostrości.

Podsumowanie

Właśnie skończyłeś trzecią część mojego poradnika o fotografii i tym razem nauczyłeś się o trybach aparatu.

Wiem, że na początku używanie nieautomatycznych trybów może wydawać się trudne, ale po jakimś czasie, kiedy nabierzesz już doświadczenia zobaczysz, że zdaje się to prostsze i prostsze. Postaraj się fotografować z własnymi ustawieniami czasu otwarcia migawki, przysłony i ISO najczęściej jak potrafisz, wtedy też szybciej nauczysz się z nich dobrze korzystać.

Wojciech Kuźma

Nazywam się Wojciech Kuźma i bardzo mi miło, że zechcieliście zajrzeć na mój blog o fotografii. Swoją przygodę z fotografią zacząłem już dobre kilka lat temu i wszystiego co wiem nauczyłem się sam, głównie z internetu (Można? Można!).

Jeśli podobał Wam się ten artykuł, koniecznie poczytajcie inne oraz zostawcie komentarz!


4.29 | 7 głosów
Komentarzy: 10
  •   8 maja 2017, 17:31

    Uczę się podstaw fotografii ze swojego kursu, a teraz czas na wypróbowanie wszystkich opisanych przez ciebie trybów. Życz mi szczęścia! Ten tekst został przetłumaczony automatycznie. Poniżej oryginał: I'm learning photography basics from your course, and now its time to try this all modes you described. Wish me luck!

  •   18 września 2017, 19:58

    Co się dzieje w tym nowym, potknąłem się o tym, że znalazłem to pozytywnie pomocny i pomógł mi się ładunki. Mam nadzieję przyczynić się i pomagaj innym użytkownikom, takim jak mi pomagali. Dobra robota. Ten tekst został przetłumaczony automatycznie. Poniżej oryginał: Whats Taking place im new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has aided me out loads. I hope to contribute & aid different users like its aided me. Good job.

  •   21 września 2017, 21:02

    Cześć każdemu ciału, to moja pierwsza wizyta na tym blogu; ten blog składa się z niezwykłych i naprawdę doskonałych rzeczy dla odwiedzających. Ten tekst został przetłumaczony automatycznie. Poniżej oryginał: Hi there to every body, its my first go to see of this blog; this blog consists of remarkable and truly excellent stuff for visitors.

  •   13 listopada 2017, 15:40

    Dobry tutorial, mam nadzieję, że wkrótce napiszesz inny artykuł! Nauczyłem się tutaj wiele o trybach fotografowania aparatem i innych poradach dotyczących podstaw fotografii. Ten tekst został przetłumaczony automatycznie. Poniżej oryginał: Good tutorial, hope you will write another article soon! Ive learned here a lot about camera shooting modes and other photography basics tips.

  •   9 marca 2018, 22:19

    Cześć! Ten wpis na blogu nie mógł być napisany lepiej! Przeczytanie tego artykułu przypomina mi mojego poprzedniego współlokatora! Nie przestawał o tym mówić. Wysyłam to post do niego. Dość pewne piekło ma dobrą lekturę. Dzięki za udostępnienie! Ten tekst został przetłumaczony automatycznie. Poniżej oryginał: Hi there! This blog post couldnt be written any better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. Ill send this post to him. Fairly certain hell have a good read. Thanks for sharing!

  •   8 maja 2018, 18:29

    Ktoś w znacznej mierze pomaga zrobić poważne posty, które mogę podać. Po raz pierwszy odwiedziłem Twoją stronę internetową i ten punkt? Zaskoczyło mnie to, jakie badania wykonałeś ten szczególny post jest niesamowity. Świetna robota! Ten tekst został przetłumaczony automatycznie. Poniżej oryginał: Somebody essentially help to make severely posts I might state. This is the very first time I frequented your website page and to this point? I surprised with the research you made to create this particular post incredible. Excellent job!

  •   15 czerwca 2018, 06:44

    Daj mi znać, jeśli szukasz autora swojej witryny. Masz naprawdę dobre posty i myślę, że byłbym dobrym atutem. Jeśli kiedykolwiek zechcesz trochę odciążyć, chciałbym napisać trochę treści na twój blog w zamian za link z powrotem do mojego. Zastanówcie się, proszę, napisz do mnie e-mail. Wielkie dzięki! Ten tekst został przetłumaczony automatycznie. Poniżej oryginał: Please let me know if youre looking for a author for your site. You have some really good posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, Id love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an e-mail if interested. Many thanks!

  •   17 lipca 2018, 22:51

    Świetne wskazówki, bardzo mi to pomogło uczyć się podstaw :) Ten tekst został przetłumaczony automatycznie. Poniżej oryginał: Great tips, it helped me a lot to learn the basics :)

  •   4 czerwca 2019, 23:09

    Propsy za dzielenie się więdzę ;)

  •   26 lutego 2020, 08:36

    Ten tekst został przetłumaczony automatycznie. Poniżej oryginał: They will probably start you on developing black and white photographs. Mainly because of costs because it takes less chemicals and less time to develop.

Dodaj komentarz Anuluj odpowiedź
Imię:
E-mail: (Nie zostanie opublikowany)
Strona internetowa:
Komentarz:

Spis treści

    Kategorie w tym dziale