Lightroom Tone Curve (Krzywe Tonowe) :: Kurs jak ich używać

Lightroom kurs #4: Tone Curve (Krzywe Tonowe)

Pozycja panelu krzywych tonowych (Tone Curve).

Witajcie w czwartej już części kursu Adobe Lightrooma. Poprzednio nauczyliśmy się używać narzędzi w Lightroomie, takich jak kadrowanie, pędzel korygujący, filtry, korekcja czerwonych oczu czy usuwanie elementów, a tym razem dowiemy się, jak korzystać z panelu zwanego Tone Curve (krzywe tonowe). Znaleźć je można w prawej części programu, poniżej sekcji "Basic" (podstawowych narzędzi).

Jak działają krzywe tonowe (Tone Curve)?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest panel krzywych tonowych (Tone Curve). Może być on używany do kontrolowania wyglądu naszego obrazu. Ludzie często zapominają o tym narzędziu i korzystają tylko z podstawowych ustawień, ponieważ wydaje się to skomplikowane, ale przy odrobinie praktyki możemy łatwo nauczyć się korzystać z krzywej tonalnej, aby poprawić nasze obrazy.

Dlaczego więc go używać? Dzięki temu narzędziu uzyskujemy ogromną kontrolę nad cieniami i światłami, podobnie jak przy kontraście, ale w większym zakresie. Możemy również kontrolować kolory naszego obrazu i to, jak wyglądają. Nie ustawimy tutaj poszczególnych kolorów, ale będziemy kontrolować określone zakresy tonów na obrazie.

Kliknijmy więc na panel Tone Curve i zobaczmy, co tu mamy. Wyjaśnię teraz, jak działa ten wielki wykres. Dolna oś, to poszczególne tony obrazu: zaczynając od cieni po lewej i przechodząc do świateł po prawej. Pośrodku znajdziemy tony średnie (innymi słowy: cienie -> półcienie -> światła -> rozbłyski). Oś Y to jasność wybranych tonów. Poszczególne tony staną się jaśniejsze w miarę przesuwania krzywej w górę, będą się też ściemniać przy przesuwaniu do dołu.

Przykład: Przyciemnijmy nasze cienie

Może to wydawać się trudne, ale tak nie jest. Wszystko, co musicie zrobić, to wybrać zakres tonów, które chcecie zmodyfikować i dostosować krzywą w górę lub w dół. Załóżmy, że mamy obraz, gdzie chcemy, aby nasze cienie były jeszcze ciemniejsze. Wszystko, co musimy zrobić, to kliknąć środkowo-lewą część krzywej tonowej i przeciągnąć ją na dół. Od razu zobaczymy zmianę w naszym zdjęciu.

Krzywe tonowe w Lightroomie: Przyciemnijmy cienie

Cóż, prawdopodobnie nie będziemy używać tak drastycznych efektów, ale chciałem pokazać, jak to działa. Zauważcie, że teraz wszystkie cienie stały się idealnie czarne.

Dwa najczęstsze zastosowania krzywych tonowych (Tone Curve)

Użycie Krzywej Tonowej (Tone Curve) nie jest zbyt trudne, głównie dlatego, że prawdopodobnie używać tego będziemy tylko na dwa różne sposoby. Pozwólcie, że przedstawię Wam dwa przykłady.

Jak polepszyć wygląd naszych zdjęć?

Jest to najczęstszy układ w panelu Tone Curve. Czasami, nawet po edycji zdjęcia przy użyciu panelu Podstawowego (Basic), zauważymy, że nasze zdjęcie wciąż potrzebuje odrobinę "mocy". Jeśli tak właśnie jest, warto zajrzeć do panelu krzywych tonalnych i dodać zdjęciu odrobinę magii. Jak to zrobić?

Istnieje kilka sposobów, aby to osiągnąć. Najczęściej stosowaną techniką jest dodanie niewielkiej krzywej "S" na wykresie krzywej tonowej. Aby to zrobić, delikatnie przeciągnijmy jedną trzecią krzywej w górę i wykonaj to samo po drugiej stronie, ale w dół. Spowoduje to zaczernienie cieni i rozjaśni jasne części obrazu. Tylko pamiętajcie, żeby nie przesadzić. W przeciwnym razie możemy skończyć z przejaskrawionym, brzydkim zdjęciem.

Jak polepszyć wygląd naszych zdjęć w Adobe Lightroom?

Jeśli przyjrzymy się bliżej obu powyższym obrazom, to zauważymy, że zmieniły się również niektóre kolory - są bardziej nasycone. Jeśli nie chcemy tego efektu, będziemy musieli jeszcze dostosować Vibrance (Nasycenie kolorów) w panelu Basic.

Jak stonować nasze zdjęcie?

Okej, a co jeśli nie chcemy tego mocnego podkręcenia, lub chcemy go nawet zmniejszyć? W takim przypadku wszystko, co musimy zrobić, to przeciwieństwo powyższej krzywej "S". Aby to zrobić, lekko przeciągnijmy pierwszą jedną trzecią krzywej w dół, i to samo zróbmy z ostatnią jedną trzecią, tyle że w górę. Efekt jest widoczny na zdjęciu poniżej.

Jak stonować nasze zdjęcie?

Jeśli przyjrzymy się uważniej, to zauważymy, że na obrazie po prawej stronie cienie są mniej czarne, a światła są mniej jasne.

Zbyt mocny efekt nie zawsze jest dobry

Starajmy się nie przejaskrawić naszego obrazu, ponieważ zbyt duże ustawienia w większości przypadków nie są dobrą rzeczą. Nie chcemy rozjaśnić za bardzo cieni i już na pewno nie chcemy za mocno "rozdmuchać" jasnych części obrazu. Tak więc warto bawić się bezpiecznie z ustawieniami panelu Tone Curve.

Jak włączyć krzywą punktową (Point Curve) w Lightroomie?

Dodawanie własnych punktów do krzywej

Jeśli chcemy uzyskać nieco większą kontrolę nad krzywą, możemy także dodać własne punkty. Aby to zrobić, upewnijmy się, że mamy włączoną krzywą punktową (Point Curve). W tym celu klikamy ikonę umieszczoną w prawym dolnym rogu krzywej tonowej - pokazałem Wam ten przycisk na obrazie po prawej stronie.

Aby dodać własne punkty, po prostu klikamy w dowolnym miejscu na białej linii (krzywa tonów), po czym powinna nam się pojawić biała kropka. Od tej chwili możemy przeciągać ten punkt w dowolnym kierunku, w którym chcemy dopasować obraz. Przeciągnięcie w lewo dostosuje ciemne tony, a w prawo wyreguluje jasne. Aby zdobyć trochę doświadczenia i nie przejaskrawiać naszego zdjęcia, będziecie potrzebować odrobiny praktyki, więc nie bójcie się eksperymentować.

Zabawa z krzywą tonową w Adobe Lightroom może zakończyć się dziwnymi efektami

Jak widać, musimy być bardzo ostrożni używając panelu Tone Curve, szczególnie gdy chcemy dodać na krzywej własne punkty.

Kanały kolorów RGB w krzywej tonowej, Adobe Lightroom.

Kanały kolorów (Color Channels)

Kiedy jesteśmy w trybie krzywej punktowej (Point Curve) możemy zauważyć, że opcja kanał (Channel) jest teraz widoczna. Jak tego używać? Zacznijmy od kilku podstawowych rzeczy. Każdy piksel na Waszym obrazie to połączenie kolorów czerwonego, zielonego i niebieskiego (RGB - Red, Green, Blue). Po ustawieniu kanału na RGB edytujemy wszystkie kolory. Co jednak, jeśli chcemy edytować tylko jedną barwę z tych trzech dostępnych?

Jeśli wybierzemy jeden z kolorów z listy, wyizolujemy dany kolor wraz z jego drugorzędnym kolorem. Jakie są te kolory drugorzędne? Dla kanału czerwonego będzie to cyjan (odcień niebieskiego, blady i spłowiały). W przypadku kanału zielonego będziemy pracować z kolorem magenty (coś pomiędzy fioletem i różem) i zielonym. Niebieski kanał pozwala edytować kolory niebieskie i żółte.

Okej, tak więc wiemy, z którymi kolorami będziemy pracować, ale skąd wiemy, który z nich zmienimy i jak zmieni się nasze zdjęcie? Wciąż mamy po lewej stronie cienie, a po prawej światła (z półcieniami po środku), ale tym razem będziemy mieli nasz podstawowy kolor na górze, a nasz drugorzędny kolor na dole.

Przykład

Załóżmy, że mamy nasze zdjęcie i chcemy, aby nasze ciemności były bardzo czerwone, a nasze światła były bardzo cyjanowe. Aby to zrobić, przeciągnijmy lewą część krzywej do góry i prawą część do dołu. Efekt widoczny jest poniżej:

Jak używać kanałów kolorów w Lightroomie?

Oczywiście nie jest to najlepszy sposób korzystania z kanałów kolorów  (Color Channels) w naszej krzywej tonowej, ale chciałem tylko pokazać, jak to działa. Jak widać, ciemne części naszego obrazu są teraz czerwone, a jasne części są niebieskie.

Co dalej? Eksperymentuj!

Krzywa tonowa (Tone Curve) nie jest najprostszym narzędziem w Adobe Lightroom, więc zapewne będziemy musieli poświęcić trochę czasu na ćwiczenie, aby móc z niego swobodnie korzystać. Najlepszym sposobem, aby to osiągnąć, jest eksperymentowanie i przekonanie się, jak działa dowolna regulacja, a następnie wybranie najlepszych ustawień do dalszego wykorzystania.

Mam nadzieję, że podobał Wam się ten kurs Lightroom i nauczyliście się z niego, jak korzystać z panelu Tone Curve. Jeśli macie jakieś pytania, możecie zapytać mnie w komentarzach poniżej.

Wojciech Kuźma

Nazywam się Wojciech Kuźma i bardzo mi miło, że zechcieliście zajrzeć na mój blog o fotografii. Swoją przygodę z fotografią zacząłem już dobre kilka lat temu i wszystiego co wiem nauczyłem się sam, głównie z internetu (Można? Można!).

Jeśli podobał Wam się ten artykuł, koniecznie poczytajcie inne oraz zostawcie komentarz!


4.83 | 6 głosów
Komentarzy: 6
  •   19 marca 2018, 14:51

    Kolejna świetna część tutoriala Lightroom, będę czekał na następny! Ten tekst został przetłumaczony automatycznie. Poniżej oryginał: Another great part of this Lightroom tutorial, I will be waiting for the next one!

  •   21 marca 2018, 16:59

    Te tutoriale Lightroom są świetne, bardzo łatwe do zapamiętania, jak używać tych rzeczy ... Teraz czas na przetestowanie swoich wyuczonych umiejętności w panelu z krzywymi tonowymi, życzcie szczęścia! Ten tekst został przetłumaczony automatycznie. Poniżej oryginał: These Lightroom tutorials are great, very easy to remember how to use that stuff... Now its my time to test my learned skills in the Tone Curve Panel, wish me luck!

  •   22 kwietnia 2018, 17:56

    Po wypisaniu kilku blogów na twojej stronie, bardzo lubię twój sposób pisania Ƅloga. Zrobiłem zakładkę na mojej stronie bookmarк i przejdę do najbliższej przyszłość. Odwiedź moją stronę i daj mi znać ߋ zębnika. Ten tekst został przetłumaczony automatycznie. Poniżej oryginał: After expⅼoring a few of the blog ρosts on your web page, I seriously like your way of writing a Ƅlog. I bookmarked it to my bookmarк site lіst and will ƅe checking back in the near future. Please visit my website as well and let me know your ߋpinion.

  •   24 maja 2018, 08:28

    Właśnie szukałem takiego kursu, bo zaczynam się uczyć Lightroomu :D

  •   6 czerwca 2018, 10:45

    Świetny kurs świetlny, jestem szczęśliwy, aby dowiedzieć się, jak działa krzywe tonu w Lightroomie! Czekam na części netto tego samouczka. Ten tekst został przetłumaczony automatycznie. Poniżej oryginał: Great Lightroom Course, Im happy to learn how Tone Curves works in Lightroom! Im waiting for the net parts of this tutorial.

  •   24 stycznia 2020, 12:20

    Właśnie tego szukałam! Dzięki :)

Dodaj komentarz Anuluj odpowiedź
Imię:
E-mail: (Nie zostanie opublikowany)
Strona internetowa:
Komentarz:

Spis treści

    Kategorie w tym dziale